Archiwum kategorii: aktualności

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ)- materiały.

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ), które zostało utworzone w 2017 r. przez Instytut Żywności i Żywienia, udostępniło materiały do wykorzystania w realizacji treści z zakresu edukacji zdrowotnej.

Na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej www.ncez.pl zamieszczone są materiały na temat żywienia dzieci i młodzieży (np. zbilansowane jadłospisy) oraz informacje o aktualnych wydarzeniach i kampaniach edukacyjnych kierowanych do rodzin i szkół.

W ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia powstało także Centrum Dietetyczne Online (CDO), czyli bezpłatna internetowa poradnia dietetyczna, do której dostęp jest możliwy poprzez stronę internetową www.poradnia.ncez.pl

Za pośrednictwem CDO każda osoba może skorzystać z profesjonalnej konsultacji dietetycznej. W konsultacjach mogą brać udział rodzice, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom prawidłowy sposób odżywiania, zmienić niewłaściwe nawyki żywieniowe czy zastosować dietoterapię w przypadku nadwagi i otyłości.

Informację o Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Centrum Dietetycznym Online uznajemy za ważną ze względu na problematykę, której dotyczy, jak również ze względu na umożliwienie nauczycielom realizującym treści nauczania z zakresu edukacji zdrowotnej wykorzystania udostępnionych zasobów edukacyjnych.

Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym ugruntowanie wiedzy o prawidłowym odżywianiu się[1].  Realizacja tego zadania oparta jest głównie na ustalonych w podstawie programowej celach kształcenia i treściach nauczania z zakresu edukacji zdrowotnej.

Poniżej przekazujemy również linki do dokumentów: 

Pismo do dyrektorów szkół w sprawie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

Ulotka Centrum Dietetyczne Online

Łączę wyrazy szacunku 

Alina Teresa Sarnecka

Dyrektor
Departament Podręczników, Programów i Innowacji

[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. poz. 356)

Wigilia szkolna – tak nakazuje tradycja.

Rok rocznie w naszej szkole przyjęło się, że tuż przed  Świętami Bożego Narodzenia zasiadamy do wspólnej wigilii szkolnej.  I takiej tradycji nie zabrakło i w tym roku.  Mimo obaw, że się nie zmieścimy, spotkaliśmy się wszyscy w środowe popołudnie na szkolnej stołówce, aby wspólnie obchodzić w stołówce. Pani Dyrektor złożyła  wszystkim uczniom i pracownikom Ośrodka życzenia. W tym roku każda klasa przygotowała potrawę wigilijną  Stoły przepełnione były świątecznymi potrawami.  Nie zabrakło barszczu, pasztecików, ryby oraz sałatki warzywnej.  Każdy znalazł dla siebie coś pysznego.  Składaliśmy sobie również życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności.    Śpiewaliśmy kolędy. Obdarowaliśmy się prezentami. Na pewno ten dzień pozostanie na długo w pamięci każdego pracownika i ucznia. To nic, że było głośno, to nic, że było ciasno,  ale tradycja to rzecz święta.

Mikołajki

W tym dniu na przerwach nie było nudno, ponieważ Samorząd Uczniowski przygotował gry i zabawy. Każdy znalazł dla siebie coś, w czym się dobrze czuł. Niektórzy rozwiązywali krzyżówki, rebusy, szukali wyjścia z labiryntu. A ci co lubią sport mogli zmierzyć się podczas spaceru na równoważni, gry w kosza i  unihokeja. Było bardzo dużo atrakcji i bardzo wesoło, a za dobrze wykonanie zadania każdy uczestnik otrzymywał coś słodkiego.

Jubileusz 35- lecia SOSW nr 2 w Gdyni

21 listopada 2019 roku był uroczystym wydarzeniem w życiu naszego Ośrodka.
W tym dniu szkoła była pięknie udekorowana. Przedstawiciele naszych uczniów witali przybyłych na uroczystość dostojnych Gości, absolwentów szkoły, byłych jej pracowników oraz rodziców naszych uczniów. 
Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 11.00 od części artystycznej pt. „Sądny Dzień” w wykonaniu szkolnego Teatru BIS.
Po części artystycznej nastąpiło przywitanie przez prowadzące uroczystość  Panią Joannę Komorowską i Panią Ewę Michalską, nauczycielki przedmiotów zawodowych. 
Następnie Pani dyrektor Iwona Krumholc serdecznie i ciepło przywitała przybyłych na jubileusz 35-lecia Ośrodka Gości, emerytowanych pracowników, uczniów oraz sympatyków Ośrodka.
Na uroczystość przybyli: Bartosz Bartoszewicz-Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia
Magdalena Biegańska-Pełnomocnik ds. Osób z Niepełnosprawnością
o. Andrzej Kryger-Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka
Ewa Krym-Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta Gdyni
dr Jarosław Kłodziński-Radny Miasta Gdyni
Beata Wolak-Zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Nadzoru Pedagogicznego
Bartłomiej Przybyciel-Zastępca  Naczelnika Wydziału Edukacji
Beata Szadziul-Naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej
Grażyna Nowicka-Wiceprezes oddziału w Gdyni Związku Nauczycielstwa Polskiego
Joanna Grzesińska-Członek Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni
Monika Rak-Kierownik Działu Ochrony Środowiska Komunalnego Związku Gmin ‚Dolina Redy i Chylonki’
mł.asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni z wydziału prewencji
asp. sztabowy Jarosław Biały-Naczelnik Wydziału Prewencji
sierżant sztabowy Daniel Chrostowski-Dzielnicowy Komisariatu Policji Gdynia Oksywie
starszy brygadier Mirosław Mendyka-Zastępca Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej
Iwona Pol-mł.insp.Straży Miejskiej w Gdyni
mgr Stanisław Siennicki-emerytowany dyrektor SOSW nr 2
Jolanta Złoch-Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gdyni
mgr Alicja  Spica-Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni
mgr Krystyna Zdunek-Emerytowany Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni
mgr  Alicja Poniecka-Wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni
mgr Lucyna Lewandowska-Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1
mgr Marzanna Mróz-Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2
mgr Anna Kordzińska-Grabowska-Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3
Magdalena Ciechowska-Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.
Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie historii naszego Ośrodka poprowadzone przez Panią wicedyrektor Ewę Baranowicz oraz Panią Joannę Lewandowicz, nauczycielkę języka polskiego. Obejrzeliśmy prezentację weryfikującą dorobek naszej szkoły oraz film przygotowany przez Panią Alicję Pinkiewicz pt. „Rodzice o nas”. Usłyszeliśmy w nim mnóstwo ciepłych słów.

Uroczystość uświetniło  wręczenie nagród nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi przez panią dyrektor:
Pani Ewa Baranowicz
Pani Barbara FiedlerPani Marzena Jaworska
Pani Barbara Jagodzińska
Pani Alicja Koprowska
Pani Hanna Lech
Pani Ewa Michalska
Pani Alicja Pinkiewicz
Pani Violetta Rachwalska
Pani Małgorzata Samp

Później nastąpiły przemówienia zaproszonych gości, które rozpoczął Pan wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz. W tak ważnym dla nas dniu spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Były to życzenia, gratulacje, kwiaty, upominki oraz e-maile z ciepłymi słowami.
Pani Dyrektor zakończyła słowami, które będą brzmiały długo w naszych uszach
„Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością,
doświadczenia z młodością.
Jestem przekonana, że to co najlepsze
dopiero przed nami!”

Przybyli na uroczystość Goście, zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły, obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność prezentacji oraz słodki poczęstunek. Przygotowaliśmy ekspozycje, gazetki, wystawy. Ściany szkoły zdobiły dyplomy, medale i puchary uzyskane przez uczniów w minionych latach oraz te zdobywane obecnie. Dzięki kronikom szkolnym można było wspominać dawne czasy.

W imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu.

Otrzęsiny pierwszaków

Ach cóż to była za zabawa……..

Co roku w październiku w naszej szkole organizujemy pasowanie na uczniów. Pierwszoklasiści bawili się na sali gimnastycznej razem z wychowawcami, dyrekcją oraz starszą bracią szkolną. Otrzęsiny  minęły w bardzo wesołej atmosferze. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował siedem konkurencji, podczas których „kociaki” musiały wykazać się sprytem, sprawnością fizyczną, poczuciem humoru, wiedzą oraz kreatywnością. Był slalom z ciężkimi plecakami, słodki deser w towarzystwie wychowawcy, pyszne mleko pite przez słomkę, trudne pytania, odnalezienie wychowawcy, a później wspólny taniec. Na koniec przewodnicząca samorządu uczniowskiego obcięła „kotom” ogony. Wszyscy uczestnicy zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów szkoły przez panią dyrektor.

20191017_114429 20191017_114542 20191017_114740(1) 20191017_120007 20191017_115703
20191017_122033 20191017_12205420191017_122905 20191021_140553 20191017_122159 20191017_12013320191017_123515

 

Wywiadówka biesiadna

W naszej szkole biesiadna  wywiadówka  to już tradycja.
Rodzice i nauczyciele zasiadają do wspólnego stołu, który ugina się od smacznych
ciast i aromatycznej kawy. Rodzice  pierwszoklasistów mają wtedy okazję poznać   wszystkich pracowników ośrodka. Każdy pracownik opowiada o swojej pracy.
Pani Dyrektor przedstawia koncepcję pracy szkoły.
W ten sposób budujemy dobre relacje z rodzicami.

Resized_20190917_165123

Resized_20190917_170417(1) Resized_20190917_170417 Resized_20190918_151256

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

02 września spotkaliśmy się  na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020.

Pani Dyrektor mgr Iwona Krumholc życzyła wszystkim uczniom dużo sukcesów w nauce, a nauczycielom satysfakcji  z pracy. Dzień ten był szczególną okazją ,aby pogratulować absolwentom, którzy w czerwcu ukończyli naukę w szkole branżowej. Dziesięcioro absolwentów zdało bowiem egzaminy zawodowe i otrzymało  Świadectwa Potwierdzające Kwalifikacje w Zawodzie. Oklaskom nie było końca, bo też i wszyscy spisali się na medal, większość z nich zdała egzamin ze 100% wynikiem.

20190902_090558 20190902_090105