Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków to  międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, które obchodzone jest w  Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie  różnorodności językowej. W naszej szkole obchodziliśmy to święto w dniu 24.10.2023r.  Piętnaście  klas XVI LO wylosowało europejskie kraje, na temat których uczniowie przygotowali prezentacje. Zadaniem każdej z klas było  przygotowanie stoiska z informacjami na temat poszczególnych krajów oraz prezentacja według następujących wymagań:

  • flaga kraju i mapa Europy wraz z wybranym krajem oraz jego stolicą
  • język w formie piosenki lub najczęściej używanych  zwrotów
  • informacje o najważniejszej osobie w kraju, liczbie ludności, granicach, walucie itp.
  • informacje o celebrytach – znanych  osobach ze świata kultury, sportu i polityki
  • przygotowanie potraw typowych dla danego  kraju w formie poczęstunku dla osób odwiedzających  stoiska lub w formie plakatu
  • roślinność i zwierzęta danego kraju
  • oraz inne ciekawostki o danym kraju i  gadżety

 Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, przygotowali bardzo ciekawe prezentacje wybranych krajów europejskich oraz potrawy, których degustacja wzbudziła duże zainteresowanie zwiedzających stoiska uczniów i nauczycieli.
W wyniku głosowania nagrodę publiczności uczniowie przyznali klasie 4D za prezentację Szwajcarii, natomiast organizatorzy przyznali nagrodę klasie 1E za prezentację Luksemburga.
Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, wychowawcom i nauczycielom, którzy wzięli aktywny udział w przygotowaniach do tego święta w naszej szkole.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!!!
Organizatorzy: K.Białkowska,  M.Cichosz